Pregradni zid od gipsa
Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih za gipsarske radove na raspolaganju smo vam!
Pregradni zid od gipsa (GK ploča) je vrsta pregradnog zida koji se često koristi u građevinarstvu. Sastoji se od gips-kartonskih ploča koje se montiraju na metalnu konstrukciju. Ovakvi zidovi su vrlo popularni zbog svoje lakoće, jednostavne montaže, brzine izgradnje i relativno niskih troškova.
Kako se postavlja pregradni zid od gipsa?
Potrebno je ispuniti određene smernice, tačno postupak izgradnje pregradnog zida od gipsa koji uključuje brojne korake. Na samom početku potrebno je postaviti metalnu konstrukciju, a metalni okvir se sastoji od vertikalnih i horizontalnih profila koji se pričvršćuju na pod. Vertikalni profili se uglavnom postavljaju na udaljenosti od 60 centimetara.
Nakon ovog postupka montiraju se gips kartonske ploče i to na metalnu konstrukciju pomoću specijalnih alata. Ploče se postavljaju tako da se se slojevi samih ploča ne nalaze na istim mestu.
Izravnavanje zida je naredno što nam je potrebno, a to se obično radi gipsanim kitom koji se nanosi na spojeve između ploče i na glave vijaka. Površina se brusi, nakon što se kit osuši.
Kompletan proces se završava takozvanim završnim radovima, a nakon brušenja površine zid se može obojiti ili tapetirati po želji. Pregradni zid od gipsa uglavnom se koristi prilikom podele prostora u unutrašnjim delovima stana/kuće, ali i za izradu ormara ili pregradnih zidova u vlažnim prostorijama kao što su kupatila ili kuhinje.
Da li su pregradni zidovi kvalitetni?
U trenutku kada želimo da izvršimo adaptaciju stana, uglavnom najviše vremena potroši se na uklanjanje postojećih zidova, ali i pravljenje novih. Rešenje za ove „teške i prljave radove“ možda je potrebno pronaći upravo u pregradnim zidovima od gipsa.
Verovatno i ako biste sada pitali nekog arhitektu da vam da savet i najbolje rešenje – to bi bio pregradni gipsani zid uz pomoć kojeg je moguće izvesti razne oblike zidova.
Ipak ono što najviše brine sve nas jeste da li se, na primer, kroz gipsane zidove prenosi zvuk ili je on toliko slab da ne može izdržati okačenu sliku ili neki drugi teži element. Sve ovo je potpuno netačno i pogrešno, jer ukoliko se pregradni zidovi od gipsa dobro nameste, oni mogu da nose i teže elemente kao što su ogromna ogledala, police i tome slično. Sa druge strane, ukoliko vas brine buka, zvučna izolacija kod pregradnih zidova od gipsa je izuzetno dobra i ona se kreće od 45 dB do čak 60 dB.
Koje su debljine pregradni zidovi od gipsa?
Današnji pregradni zidovi mogu da budu sa jednostrukom ili dvostrukom podkonstrukcijom, a postoji opcija da budu obloženi sa jednim ili dva sloja gipskartonskih ploča. Većina stručnjaka će vam savetovati upotrebu dva sloja, pa ćete na taj način dobiti zid debljine 12 cm što odgovara debljini zida od opeke. Sa druge strane ukoliko stavite po jedan sloj ploče, debljina zida će iznositi oko 10 centimetara.
Pregradni zidovi i vlaga
Pregradni zidovi mogu biti podložni problemima s vlagom, posebno ako se nalaze u prostorijama s visokim nivoom vlage poput kupatila ili kuhinje. U takvim situacijama vlaga može dovesti do oštećenja zida, uključujući pukotine pa i ljuštenje boje.
Kako bismo sprečili probleme s vlagom, jako je bitno da se pregradni zidovi pravilno ugrade ali i izoluju. To podrazumeva korišćenje materijala koji je otporan na vlagu, kao što je na primer cementna ploča ili gipsana ploča koja je tretirana vodootpornim sredstvima. Jako ja bitno osigurati i dobru ventilaciju u pomenutoj prostoriji, kako bi se sprečilo nakupljanje vlage.
Jako je važno da, ukoliko želite pregradne zidove od gipsa taj posao prepustite profesionalcima jer ukoliko se makar i jedan uslov za sigurno postavljanje ne bude ispoštovao, kasnije možete imati dodatne probleme.
Ukoliko već postoji problem s vlagom, jako je važno da pronađete izvor vlage i rešite je pre ugradnje pregradnog zida, a to može uključivati popravku curenja ili zamenu starih cevi odnosno vodovodne instalacije.
Prednosti pregradnih zidova od gipsa
Svakako najveća prednost, u odnosu na druge vrste zidva, jeste brza i jednostavna instalacija, jer se oni lako montiraju, a ne zahtevaju mnogo vremena ni za sušenje što će u velikoj meri ubrzati proces adaptacije prostora.
Oni su laki, jednostavni za transport, te i olakšavaju odnosno smanjuju troškove transporta, ali dobra su i zvučna izolacija sa druge strane. Oni su zbog svoje izolacije idealni za različite vrste prostora, kao što su kancelarije, stanovi pa i hoteli i drugi slični objekti.
Međutim, nisu samo dobri kao zvučni izolatori već i kao toplotni, te vam mogu pomoći u smanjenju računa za struju, pa i uštedeti novac na duži period.
Ovo samo neke od prednosti pregradnih zidova od gipsa, pa i nije čudno što su danas sve popularniji izbor za različite vrste arhitektonskih projekata.
Ako su vam potrebni pregradni zidovi od gipsa ili bilo koji drugi radovi od gipsa kao što su npr. spušteni plafoni, kaskade, skrivači i slično, na pravom ste mestu, na vama je samo da nas kontaktirate, ostalo je naša briga.