Špaletne od gipsa: obrada špaletni oko prozora gipsom

spaletne od gipsa

Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih za gipsarske radove na raspolaganju smo vam!

Špaletne od gipsa su ukrasni elementi koji se koriste za dekoraciju unutrašnjih zidova i plafona. Izrađuju se od gipsa i mogu biti različitih oblika i veličina, od jednostavnih linearnih profila do složenih ornamentalnih figura.

Postavljanje špaletni je relativno jednostavan proces, ali zahteva preciznost i strpljenje. Prvo se na zidu obeleže linije koje će odrediti položaj špaletni, a zatim se nanosi gipsana masa na zid. Nakon što se masa malo osuši, špaletne se postavljaju na željeni položaj i utiskuju u gips. Po okončanju potpunog sušenja gipsa, špaletne se mogu obojiti u željenu boju ili ostaviti u prirodnoj beloj boji.

Špaletne od gipsa mogu biti lep i veoma elegantan način da se podigne vizuelni izgled prostora, ali je važno napomenuti da postavljanje i održavanje špaletni zahteva određene veštine i stručnost te je potrebno pronaći proverenu kompaniju koja će to i raditi.

Ako niste sigurni u svoje sposobnosti, najbolje je angažujete proverenog majstora koji će vam pomoći da postignete željeni rezultat i postavi vam špaletne od gipsa.

Šta su špaletne?

Špaletne su ukrasni elementi koji se koriste za dekoraciju unutrašnjih zidova i plafona. One mogu biti izrađene od različitih materijala kao što su gips, drvo, PVC i slični. One se obično postavljaju na spoju između zida i plafona, ali mogu biti postavljene i na mnogim drugim mestima u sobi, poput okvira vrata ili prozora.

Špaletne su dostupne u različitim veličinama, oblicima i stilovima, od jednostavnih i klasičnih do složenih i modernih. One mogu biti jednostavne linije, krugovi, geometrijski oblici, listovi ili složeni oblici. Njihov dizajn takođe se može prilagoditi stilu prostorije kao i željenom enterijeru.

Ovakav vid rešenje je zaista popularan prilikom unutrašnjeg uređenja stambenih prostorija jer pružaju eleganciju i sofisticiranost prostoru, te mogu dodati vrednost bilo kom prostoru.

Kako se postavljaju špaletne?

Samo postavljanje može biti relativno jednostavan proces, ali ipak zahteva preciznost i strpljenje koje i nemamo baš u velikim količinama. Postupak postavljanja se razlikuje od materijala od kojeg su špaletne napravljene, ali je neki uobičajeni postupak unapred definisan.

Najpre je potrebno pripremiti zid, koji treba da bude čist i ravan. Ukoliko je potrebno izvršite sve popravke i sve neravnine ispravite pre no što započnete sa postavljanjem špaletne. Nakon toga sledi označavanje – gde ćete odrediti gde tačno postavljate špaletne, a najbolje je da uz pomoć drvene olovke ostavite tačke na zidu gde ćete ih postaviti. Na taj način bićete sigurni da su vam špaletne u ravni. Ukoliko koristite gipsane špaletne potrebno je da nanesete tanak sloj gipsa na područje gde će se one nalaziti. Zatim postavite špaletne na mesto, poravnajte ih i pritisnite u sam gips. Kada se gips osuši, možete završiti kompletan postupak eventualnim brusenjem kao i pažljivim uklanjanjem suvišne gips mase.

Pošto su špaletne postavljene i utisnute u gips možete popuniti slojeve i ispraviti sve neravnine koje uočavate i to uz pomoć malterisanja ili kita za popunjavanje.

Preporuka naša je da, ukoliko niste ovo radili pre, i ukoliko jednostavno niste sigurni – da ne pokušavate sami. Najsigurnija vam je varijanta da kontaktirate našu firmu koja se dugi niz godina već uspešno bavi postavljanjem špaletni od gipsa, a posedujemo majstore sa kredibilitetom i potrebnim znanjem.

Obrada špaletni gipsanim pločama

Nakon zamene dotrajale, stare ili ugradnje nove PVC, aluminijumske ili drvene stolarije (prozori i vrata) potrebno je obratiti i razrušene otvore ivica koji mogu biti uzrokovani samim vađenjem stare stolarije. Svakako uz pomoć gipsanih ploča i to postupkom suvog malterisanja možemo na najbolji ali i najbrži način da realizujemo obradu špaletni.

Koje su prednosti i mane špaletne od gipsa?

Prednost je očigledna prilikom korišćenja gipsanih ploča za obradu špaletni, ali je i višestruka u odnosu na klasično malterisanje. Pre svega ugradnjom gipsanih ploča višestruko se skraćuje vreme obrade, a nakon samo jednog dana špaletne su spremne za dalju obradu tačnije gletovanje i krečenje.

Sva veća oštećenja koja su nastala vađenjem stare stolarije popunjavaju se mineralnom vunom, čime mogu da se poboljšaju termička svojstva i spreči mogućnost nastanka kondenzacije kao i buđi.

Ono što je takođe izvodljivo jeste i da se dobije idealno ravna linija uz štok stolarije, ali i da se pukotine između prozora i zida ispune materijalima na bazi gipsa čime će se eliminisati njihovo ponovno pojavljivanje.

Savršeno ravna ivica se postiže ugradnjom aluminijumskih lajsni na ćoškovima špaletni, a gips je generalno prirodan i biološki ispravan materijal te je i preporučljiv zbog zdravlja ne samo ljudi već i životinja koje borave u nekom prostoru.

Ukoliko govorimo od manama obrade špaletni i to upotrebom standardnih materijala na cementnoj bazi, tačnije malterisanje treba skrenuti pažnju na mogućnost pojave vlage, a može doći i do oštećenja stolarije zbog granulacije materijala. Takođe, korišćenjem klasičnih maltera na bazi cementa, sama faza sušenja maltera traje i do 7 dana, a na sastavu starog i novog materijala mogu da se pojave pukotine.

Ako su vam potrebni bilo koji radovi vezani za gips, da li se oni odnose na izradu nekog pregradnog zida ili možda želite da spustite plafon, ili nešto treće, budite slobodni da nas kontaktirate a mi cemo u najkraćem roku izaći na teren i dati ponudu.