Popravka (krpljenje) oštećene fasade na zgradama
Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih za popravak fasade na raspolaganju smo vam na dole navedenom broju telefona!
Fasada je spoljašnja površina ili lice zgrade. Ona nam daje prvi utisak o zgradi i često služi kao zaštitna barijera između unutrašnjeg i spoljašnjeg okruženja. Fasada može biti napravljena od različitih materijala, kao što su cigla, kamen, beton, staklo, metalni paneli ili kombinacija ovih.
Pored estetske uloge, fasada zgrade ima i nekoliko funkcionalnih uloga, a to su:
Zaštita od vremenskih prilika: Fasada deluje kao štit, štiteći zgradu od vremenskih elemenata kao što su kiša, vetar, sneg i UV zračenje. Pomaže u sprečavanju infiltracije vode i oštećenja od vlage na osnovnoj strukturi.
Toplotna izolacija: Fasada doprinosi energetskoj efikasnosti zgrade obezbeđujući izolaciju od prenosa toplote. Različiti materijali za fasade i tehnike izgradnje mogu pomoći u smanjenju dobiti ili gubitka toplote, poboljšavajući energetske performanse zgrade.
Zvučna izolacija: Fasada može pomoći da se smanji prodor spoljašnje buke u zgradu. Određeni materijali i metode konstrukcije mogu poboljšati zvučnu izolaciju, stvarajući udobnije okruženje u zatvorenom prostoru.
Bezbednost i sigurnost zgrade: Fasada može da sadrži karakteristike koje poboljšavaju bezbednost i sigurnost zgrade, kao što su zastakljivanje otporno na udarce ili sistemi kontrole pristupa. Deluje kao zaštitna barijera protiv upada i nepredviđenih incidenata.
Estetika: Fasada ima značajan uticaj na arhitektonski dizajn i ukupnu vizuelnu privlačnost zgrade. Takođe se može harmonično uklopiti sa okruženjem.
Stabilnost konstrukcije: Fasada, zajedno sa konstruktivnim elementima zgrade, doprinosi ukupnoj stabilnosti i integritetu konstrukcije. Pomaže u raspodeli sila koje deluju na zgradu i pruža podršku podovima i krovu.
Sve u svemu, dobro dizajnirana i pravilno održavana fasada je neophodna i za funkcionalne i za estetske aspekte zgrade. Služi kao ključna veza između unutrašnjeg i spoljašnjeg okruženja, pružajući zaštitu, izolaciju i doprinoseći ukupnom karakteru i privlačnosti strukture.
POPRAVKA I KRPLJENJE FASADE
Popravka fasade, uključujući i krpljenje fasade, je suštinski zadatak održavanja za zgrade kako bi se održao njihov strukturalni integritet i estetski izgled. Ovaj proces uključuje popravku i renoviranje spoljašnje fasade zgrade kako bi se rešila bilo kakva oštećenja ili propadanje. Evo nekoliko ključnih stvari kada je u pitanju popravka i krpljenje fasada:
Inspekcija i procena: Prvi korak u popravci fasade je sprovođenje temeljnog pregleda fasade zgrade kako bi se identifikovali problemi, kao što su pukotine, lomljenje betona, infiltracija vode ili propadanje fasadnih materijala. Zatim se vrši procena kako bi se utvrdio obim štete i odgovarajuće metode popravke.
Započnite vizuelnim pregledom cele fasade, kako iz daljine, tako i izbliza. Potražite znake pukotina, ljuštenja, promene boje, mrlje, rastresite materijale ili bilo koje drugo vidljivo oštećenje. Obratite pažnju na sve specifične oblasti koje zahtevaju dalju istragu.
Pokušajte da identifikujete uzroke oštećenja ili propadanja uočenih na fasadi. Uobičajeni uzroci mogu uključivati starost, vremenske prilike, prodor vlage, nepravilnu instalaciju, pomeranje konstrukcije ili druge faktore. Razumevanje osnovnih uzroka pomoći će u određivanju odgovarajućih strategija popravke i sprečavanju budućih problema.
Nakon završetka inspekcije i procene, sledeći koraci uključuju razvoj plana popravke, određivanje prioriteta popravki na osnovu hitnosti i ozbiljnosti, nabavku odgovarajućeg materijala i izvođenje stvarnih popravki. Ključno je osigurati da popravke obavljaju kvalifikovani stručnjaci kako bi se osigurala sigurnost, integritet i dugovečnost fasade.
Kako popraviti fasadu?
Krpanje fasade uključuje popravku lokalizovanih područja oštećenja ili propadanja na spoljašnjoj fasadi zgrade. Specifične tehnike koje se koriste za krpljenje zavisiće od materijala koji se koriste u fasadi, kao što su beton, zid, kamen ili metal.
Krpanje malterom uključuje popravku malih pukotina ili praznina na fasadi pomoću maltera, dok se injekciono fugovanje koristi za popravku većih pukotina ili šupljina na fasadi. Kod krpanja malterom oštećena mesta se čiste, a nanosi se malterna mešavina za popunjavanje i glačanje površine. Neophodno je osigurati da mešavina maltera po boji i sastavu odgovara originalnoj fasadi. Injekciono fugovanje uključuje ubrizgavanje specijalizovanog materijala za fugiranje u pukotine ili praznine kako bi se popunila i stabilizovala pogođena područja. Injekciono fugovanje može pomoći u jačanju fasade i sprečavanju infiltracije vode.
U nekim slučajevima oštećeni elementi fasade će možda morati da se zamene u potpunosti. Ovo može uključivati uklanjanje oštećenog materijala i postavljanje nove fasade: novih cigli, kamena ili panela kako bi se obnovio integritet i izgled fasade. Važno je uskladiti zamenske materijale sa postojećom fasadom kako bi se osigurao besprekoran izgled.
Mere hidroizolacije: Važan aspekt popravke fasade je obezbeđivanje efikasne hidroizolacije kako bi se sprečilo prodiranje vode i problemi povezani sa vlagom. U zavisnosti od vrste fasade, mere hidroizolacije mogu uključivati nanošenje zaptivača, premaza ili membrana za zaštitu fasade od prodora vode i produženje njenog veka trajanja.
Usklađena estetika: Prilikom zakrpanja fasade, nastoji se osigurati da se popravljena područja neprimetno stapaju sa okolnim elementima fasade. Ovo može uključivati podudaranje boja, replikaciju teksture ili primenu površinskih tretmana kako bi se postigao dosledan izgled.
Bezbednosna razmatranja: Popravka fasade i krpljenje često zahtevaju rad na visini, tako da je bezbednost najvažnija prilikom izvođenja radova na popravci fasade.
Alpinisti za popravljanje fasade
Radnici moraju koristiti odgovarajuću opremu za zaštitu od pada, kao što su pojasevi, užadi i tačke za pričvršćivanje, kada rade na visinama na fasadi. Zaštitne ograde, zaštitne mreže i skele takođe treba koristiti za sprečavanje padova.
Svi radnici uključeni u popravku fasade treba da prođu odgovarajuću obuku o zaštiti od pada, radu na visini, bezbednom rukovanju alatima i opremom i prepoznavanju potencijalnih opasnosti.
Sprovedite temeljnu procenu opasnosti pre početka popravke da biste identifikovali rizike kao što su nestabilne površine, električne opasnosti, predmeti koji padaju ili opasni materijali. Preduzmite korake da ublažite ove rizike pre nego što započnete popravku. Pratite vremenske uslove i izbegavajte rad po jakom vetru, kiši, snegu ili drugim nepovoljnim vremenskim uslovima koji bi mogli da ugroze bezbednost. Klizave površine, jak vetar ili grom predstavljaju dodatne rizike tokom radova na popravci fasade.
Praćenjem ovih bezbednosnih razmatranja i primenom odgovarajućih bezbednosnih mera, radovi na popravci fasade mogu se izvesti na bezbedan i efikasan način, minimizirajući rizike za radnike i obezbeđujući uspešan ishod popravke.
Preventivno održavanje fasade
Redovna kontrola i održavanje fasade može pomoći u sprečavanju velikih oštećenja i potrebe za opsežnim popravkama. Preduzimanje rutinskog čišćenja, provera znakova propadanja ili oštećenja i blagovremeno rešavanje bilo kakvih problema mogu produžiti životni vek fasade i minimizirati potrebu za većim popravkama.
Primena proaktivnog pristupa preventivnom održavanju tokom popravke fasade pomaže da se rano identifikuju i rešavaju potencijalni problemi, produžavajući životni vek fasade i smanjujući potrebu za budućim velikim popravkama ili zamenama.
Usklađenost sa propisima: Prilikom popravke ili krpljenja fasade važno je poštovati lokalne građevinske propise. Neke jurisdikcije mogu imati posebne zahteve ili dozvole za popravke fasada, posebno za istorijske ili znamenite zgrade.
Pre započinjanja bilo kakvih popravki, važno je pribaviti neophodne dozvole i odobrenja od lokalnih vlasti ili građevinskih odeljenja. Ovo može uključivati dozvole za popravku fasade, postavljanje skele ili bilo koji drugi posao koji može uticati na omotač zgrade.
Popravka fasade treba da uzme u obzir i propise o zaštiti od požara.
Još jednom ističemo kolika je važnost konsultovanja sa profesionalcima koji su upoznati sa lokalnim propisima i mogu dati smernice kako bi se osigurala puna usklađenost tokom procesa popravke fasade. Ako se odlučite za naše usluge, naša stručnost će pomoći da se osigura da radovi na popravci ispunjavaju sve neophodne zakonske i regulatorne zahteve, na raspolaganju smo vam na broju telefona +381601337414.